Search
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Search in excerpt
  Search in comments
  Filter by Custom Post Type

استارت بارداری

آماده هستید پدر و مادر شوید؟

در ازدواج، زمانی می رسد که همسران باید به بچه دار شدن فکر کنند و برای آن برنامه ریزی نمایند. بهترین کار این است که درباره انتظارات و ایده هایتان برای بچه دار شدن گفتگو کنید. برخی از سواالتی که باید جواب داده شود عبارتند از: چند بچه می خواهید؟ چه وقت آمادگی پدر و مادر شدن دارید؟ آمادگی اقتصادی برای این کار را دارید؟ در ادامه سواالتی را می خوانید که گفتگو کردن درباره آنها و یافتن جوابشان مفید خواهد بود: آیا هر دو نفرمان می خواهیم بچه دار شویم؟ چندتا؟ دختر باشد یا پسر؟ آیا اگر در این مورد به توافق نرسیدیم، نظر همسرم را می پذیرم؟ آیا شرایط جسمی و روانی بچه دار شدن را میدانیم؟ آیا مسایل مالی و تحصیلی می تواند سبب به تأخیر افتادن بچه دار شدن ما شوند؟ آیا زن، پس از مادر شدن باید به کار کردن ادامه دهد؟ چه کسی باید مسئولیت مراقبت تمام وقت از نوزاد را به عهده بگیرد؟ می خواهیم چه مدت پس از به دنیا آمدن فرزند اول اقدام به بچه دار شدن بکنیم؟ آیا درباره روش های مناسب تربیت کودک گفتگو کرده ایم؟ چه کسی باید مسئولیت تربیت کردن کودک را به عهده بگیرد؟ چگونه می توان احترام گذاشتن به قوانین و مقررات را به کودک آموخت؟ پدر، در فرآیند رشد و تربیت کودک باید از چه روش هایی استفاده کند؟

 

زوجین پیش از باردار شدن زن، باید به این نکات توجه کنند: از میزان استرس زندگی خود بکاهید. استرس شانس باردار شدن را به شدت کم می کند. اگر در محل کار با مواد شیمیایی، سرب و اشعه ایکس سر و کار دارید، شانس بچه دار شدن شما به شدت کم میشود. چنین زوج هایی بهتر است پیش از بچهدار شدن، با پزشک مشورت کنند. به زنان توصیه میشود که تمام فرزندان خود را تا 35 سالگی به دنیا بیاورند. پس از 35 سالگی، خطر ناباروری، عوارض ناشی از بارداری و برنامه ریزی برای بچه دار شـدن 2 بارداری و فرزندآوری تولد نوزاد ناقص به شدت افزایش می یابد. بنابراین باید برنامهریزیهای الزم را برای بچه دار شدن پیش از این سن انجام دهید. سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر خطر ناباروری، به دنیا آمدن نوزاد نارس و ناقص را به شدت افزایش می دهد. زوجین پیش از بچه دار شدن، باید این عادتهای ناپسند را کنار بگذارند. والدین تندرست، فرزندان تندرستی به دنیا می آورند. برای داشتن فرزندانی سالم باید ورزش کنید. تغذیه زنان، پیش و در حین بارداری باید متعادل و متشکل از کربوهیدرات ها، پروتئین ها، چربی ها، مواد معدنی و ویتأمین ها باشد و از مصرف غذاهای کم کالری و رژیمی بپرهیزید. زنان باید با آغاز برنامه ریزی و تالش برای بارداری، مکمل های اسید فولیک مصرف کنند. این ویتأمین، شانس به دنیا آمدن نوزاد سالم را افزایش داده، احتمال سقط جنین را کاهش می دهد. این مکمل ها را می توان از داروخانه ها بدون نسخه پزشک تهیه کرد. اما زوجین، پیش از مصرف این مکمل ها باید با پزشک مشورت و از دوز مناسب برای مصرف این مکمل مطمئن شوند. وقتی زوجین قصد بچه دار شدن می کنند، در صورت وجود عادت ماهانه مرتب، باید ً سیزده روز پس از آغاز عادت ماهانه زن، رابطه جنسی برقرار کنند. این روز دقیقا پیش از موعد تخمکگذاری است و شانس بارداری را به نحو چشمگیری افزایش می دهد. اگر عادت ماهانه یک زن مرتب نیست یا کوتاه تر و بلندتر از هر 28 روز یک بار است و قصد بارداری دارد، می تواند برای دانستن بهترین زمان برقراری رابطه جنسی، به پزشک مراجعه کنند. یک زن و شوهر ممکن است بالفاصله پس از متوقف کردن روشهای پیشگیری از بارداری بچهدار نشوند. برخی از زوجین باید برای بچه دار شدن بین 6 تا 12 ماه تالش کنند. با این وجود، اگر زوجین پس از یک سال تالش بچه دار نشوند باید به پزشک مراجعه کنند. پزشک پس از بررسی های الزم، اگر به وجود مشکل پی برد، درمان را آغاز خواهد کرد. پزشکان برای گونه های مختلف ناباروری، درمان های متفاوتی تجویز می کنند؛ توصیه می شود زوجین، درمان ها را بطور کامل انجام دهند. زنان باید از نظر سلامت کنترل شوند تا پیش از باردارشدن، مشکالت پزشکی شان از جمله بیماری قلبی شناسایی شود.

تصمیم گیری برای بچه دار شدن یکی از جدی ترین تصمیمات هر زوج است. بچه دار شدن، زندگی مادر و پدر را به طور کلی تغییر میدهد. هر وقت که فکر کردید می توانید فرزند خود را به خوبی مراقبت کنید، برای بچه دار شدن درنگ نکنید. بچه به خانواده ای امن نیاز دارد تا در آن رشد کند. تا زمانی که زوجین نتوانسته اند مشکالت خود را حل کنند، نباید بچه دار شوند. وقتی زوجین آماده بچهدار شدن هستند، باید ابتدا مراقبت های پیش از بارداری را انجام دهند و استفاده از روش های پیشگیری از بارداری را متوقف کنند. زن و شوهرها برای افزایش شانس باردار شدن و کاستن از خطر ابتلا به بیماریها در حین بارداری می توانند کارهای مختلفی انجام دهند.

پیش از باردار شدن، مهم است که واکسیناسیون شما به روز باشد چون ایمن سازی شما به کودکتان منتقل میشود و در هفته های اول پس از تولد که هنوز نوزادتان واکسینه نشده است به او حفاظت میدهد. برخی از عفونت ها میتوانند به حاملگی شما صدمه بزنند بنابراین بهتر این است که شما پیش از حامله شدن ایمن سازی شوید. یک آزمایش خون ساده میتواند نشان بدهد که حفاظت دارید یا خیر.

مراقبت های پیش از بارداری

سرخک، اریون و سرخجه (MMR): اگر شما در دوران بارداری سرخک، اریون یا سرخجه بگیرید، ممکن است کودکتان را سقط کنید، زایمان زودرس داشته باشید یا کودکتان با نقایص شدیدی به دنیا بیاید. اگر ایمن سازی نشده اید، باید واکسینه شوید. خیلی مهم است که تا 28 روز پس از واکسینه شدن حامله نشوید.

(وریسال)آبله مرغان : اگر در دوران حاملگی مبتال به آبله مرغان شوید، این بیماری میتواند نقایص مادرزادی شدیدی در کودک ایجاد کند. اگر ایمن سازی نشده اید، باید واکسینه شوید. پس از واکسینه شدن، شما باید تا 28 روز از باردار شدن پرهیز کنید

بهترين زمان براي بارداري

تخمک، تنها 24 ساعت در دستگاه تناسلی زن بارور می ماند؛ اما اسپرمها میتوانند بیش از 72 سعت زنده بمانند. بنابراین، نتیجه برقراری رابطه جنسی، قبل، در حین تخمک گذاری و پس از آن به احتمال بسیار زیاد، بارداری است. تخمک گذاری، 14 روز پیش از آغاز دوره بعدی عادت ماهانه آغاز میشود.

اگر پس از يک سال باردار نشديد چه اتفاقي مي افتد؟

اگر پس از یک سال تلاش، باردار نشدید، باید به پزشک مراجعه کنید. باید به یاد داشت که ناباروری می تواند هم دالیل مردانه و هم دالیل زنانه داشته باشد. بنابراین برای درمان ناباروری باید زن و شوهر مراجعه پزشکی داشته باشند.

عوامل مشکل ساز:

عوامل اصلی ناباروری عبارتند از:

مشکالت در تولید اسپرم 2ـ مشکالت در تولید تخمک 3ـ مسدود شدن لوله های فالوپ عمل به توصیه های پزشکان، نقش مهمی در درمان ناباروری دارد. پزشکان برای یافتن علت ناباروری، از باز بودن لوله های رحمی و تولید تخمک در زن اطمینان مییابند و وضعیت اسپرم سازی مرد را تجزیه و تحلیل می کنند. انتخاب روش درمان به نوع مشکل زوجین بستگی دارد و اکثریت قریب به اتفاق آنها می توانند پس از درمان صاحب فرزند شوند.

عادت های موثر بر باروری در پیش از بارداری:

در اینجا تعدادی از مهمترین عادتهای خوب و بد مؤثر در باروری را در دوران پیش از بارداری مرور میکنیم. ورزش کردن: اگر اضافه وزن دارید، با ورزش کردن و کاهش وزن میتوانید احتمال باروری را افزایش دهید.اگر از بیماری های مقاریتی رنج می برید باید به پزشک مراجعه کنید. باید از واکسن برای پیشگیری از ابتال به بیماری های واگیر نظیر سرخجه استفاده کنید. سیگار کشیدن: سیگار کشیدن، یکی از عوامل اصلی ناباروری مردان است. یافته های دانشمندان نشان می دهد سیگار کشیدن زوجین، احتمال سقط جنین را افزایش میدهد. پرهیز از نوشیدن الکل: الکل می تواند در مردان، سبب کاهش توانایی تولید اسپرم شود. پرهیز از خطرات زیست محیطی: مواد خطرساز زیست محیطی شامل حشره کشها، حالل های آلی، سرب، تشعشعات، فلزات سنگین و مواد شیمیایی سمی هستند. از این مواد بویژه در دوران پیش از بارداری، دوری نمایید. خنک نگه داشتن بیضه ها: بیضه ها برای اسپرم سازی سالم، نیاز به محیطی خنکتر از دمای بدن دارد. به همین دلیل است که در خلقت مرد، بیضه در خارج از بدن و درون کیسه بیضه ها قرارگرفته است. با پوشیدن لباس زیر و شلوارهای گشاد، میتوان از گرمشدن بیضه ها پیشگیری نمود.

(Visited 124 times, 1 visits today)