Search
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Search in excerpt
  Search in comments
  Filter by Custom Post Type

هفته یازدهم بارداری-هفته 11-هفته یازده-هفته11

وضعیت جنین

كودك شما اكنون به اندازه یك انجیر است و بدن او كامال شكل گرفته است؛ حدود 8.5 سانتي متر طول و حدود هشت گرم وزن دارد. پوست او هنوز شفاف است و به همین خاطر مي توان اكثر رگهاي خوني او را به وضوح دید. بعضي از استخوانهاي او در حال تشكیل شدن بوده و ریشه دندانهاي كوچك او به تدریج در زیر لثه اش ظاهر مي شوند. انگشتان دست و پاي او كامال از یكدیگر جدا شده اند و او به زودي قادر خواهد بود كه مشتش را باز و بسته كند. او لگدهاي آرامي مي زند و كش و قوس مي آید؛ حركات ریز او به قدري نرم و روان است كه بیشتر شبیه به رقص در آب مي ماند. با رشد بدن او، این حركتها نیز بیشتر شده و رشد یافته تر و كاربردي تر خواهند شد. با رشد پرده دیافراگم، كوچولوي شما ممكن است سكسكه هم بكند. از آنجا كه او هنوز خیلي كوچك است، تنها بین هفته هاي شانزدهم تا بیستم قادر خواهید بود براي اولین بار این حركات او را احساس كنید.

وضعیت مادر

شما ممكن است در این دوره عوارض عجیبي را مشاهده كنید، همانند افزایش بیش از حد بزاق دهان. سعي كنید یاد بگیرید كه كدام عوارض طبیعي هستند و كدام یك ممكن است نشانه یك مشكل احتمالي باشند. همچنین ممكن است سواالتي در زمینه فعالیتها یا خوردن غذا ها و داروها داشته باشید. به دنبال پاسخ این سواالت بروید تا بدانید در دوران حاملگي چه كارهایي ایمن و بي خطر هستند و چه كارهایي ممكن است خطرناك باشند.

اگر تهوع به شما اجازه نمي دهد كه غذاهاي متنوع بخورید، یا هنوز هم خیلي وزن اضافه نكرده اید )بسیاري از خانمهاي حامله در سه ماهه اول بین 3 تا 3.4 كیلوگرم وزن اضافه مي كنند( نگران نباشید. اشتهاي شما به زودي باز مي گردد و شما هر هفته حدود نیم كیلوگرم وزن اضافه خواهید كرد.

فعالیت های این هفته

یك پزشك یا ماما انتخاب كنید و با او قرار ملاقات بگذارید. براي آماده شدن جهت معاینه، اولین روز از آخرین دوره پریود خود را یادداشت كنید )این كار براي تعیین زمان تقریبي تولد كودك الزم است(، و سپس یك لیست از سواالتتان تهیه كنید. در مورد سابقه پزشكي، از اقوام خود و شوهرتان پرس و جو كنید. ممكن است پزشك از شما درباره بیماریهاي مزمن یا ناهنجاریهاي ژنتیكي در هر دو خانواده سوال كند.

فیلم هفته یازدهم بارداری

 

 

کاربران گرامی در صورتیکه در پخش آنلاین ویدیوها مشکل داشتید لطفاً از یکی از مرورگرهای زیر استفاده نمایید

Mozila Firefox

 

 

 

تغذیه

میوه ها و سبزی ها را به صورت میان وعده و یا در کنار وعده اصلی مصرف کنید و به هیچ عنوان میوه ها و سبزی ها نباید جایگزین وعده اصلی گردند و هنگام مصرف آنها را کاملا ًشسته و ضدعفونی کنید.
مادران باردار سعی کنند در سه ماهه اول بارداری از سبزیجات سبز تیره مانند اسفناج، کلم بروکلی، سبزی خوردن و سایر سبزیجات به جهت دارا بودن اسید فولیک استفاده کنند.
مادران باردار باید در صورت امکان میوه را به صورت تازه مصرف کنند ولی در صورت تمایل به مصرف آب میوه باید آن را به صورت طبیعی و با حفظ نکات بهداشتی در منزل تهیه کنند و از مصرف آب میوه های صنعتی (ساندیس و …) که حاوی نگهدارنده و در نتیجه مضر بوده خودداری کنند.

(Visited 229 times, 1 visits today)