Search
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Search in excerpt
  Search in comments
  Filter by Custom Post Type

هفته سیزدهم بارداری-هفته سیزده-هفته 13-هفته13

 

وضعیت جنین

یکی از شگفت انگیز ترین تغییراتی که در هفته سیزدهم بارداری در جنین اتفاق می افتد، به وجود آمدن اثر انگشت بر روی دست های کوچک اوست که الگوی منحصر به فردی خواهد داشت و بخش مهمی از روش های شناسایی او پس از تولد خواهد بود. در حال حاضر می توان گفت که در هفته سیزدهم بارداری، دیگر مانند هفته های گذشته فرزند شما بدون مشخصات و رشد اندام های بدن نخواهد بود، اینک تمام اعضای بدن او به طور کامل رشد نموده است.

به یاد داشته باشید که در هفته سیزدهم بارداری، فرزند شما مانند یک انسان کوچک و کامل به نظر خواهد رسید، هم چنین بسیاری از ویژگی های بدن او به طور کامل رشد یافته و در مکان های مربوط به خود قرار گرفته اند.

در این زمان، پوست جنین شما آن قدر شفاف شده است که شما می توانید رگ ها و تمام اندام های او را در زیر پوستش ببینید، در هفته سیزدهم باردرای، هیچ چربی در زیر پوست جنین وجود ندارد و پوست فقط با موهای نرم با عنوان کرک های جنینی” پوشانده شده است و به خوبی دیده می شود. از آنجا که پوست جنین، همیشه در آب شناور است، بنابراین بسیار نرم و لطیف می باشد. اگر جنین شما دختر باشد، تخمدان های او در حال حاضر تا بیش از 2 میلیون تخمک برای استفاده کردن در آینده انباشته کرده اند.

وضعیت مادر

سطح ماده ی hCG، استروژن و پروژسترون دوباره تغییر می کند و اکثر خانم ها حالت تهوع شان از بین خواهد رفت. اشتها و انرژی شما بیشتر می شود. در این هفته ضخامت تقریبی رحم در حدود دوازده سانتی متر است و پزشک با لمس قسمت تحتانی شکم، می تواند توده نرمی را که کمی از لگن خارج شده است، لمس کند.

 

 

برای تغذیه نوزاد با شیر مادر هنوز خیلی وقت باقی است، اما سینه های مادر در حال حاضر با تولید colostrum در حال آماده سازی خود برای شیردهی می باشد. حالا دیگر مجاری پستان های مادر حامله در هفته سیزدهم بارداری برای خروج شیر بزرگ تر شده است. همه این تغییرات باعث خواهد شد که سینه های مادر باردار بسیار حساس و کمی دردناک شود. مادران حامله ممکن است در سینه های خود احساس ناصافی کنند، که به دلیل باز شدن مجرای پستان ها برای شروع به آماده شدن تولید شیر خواهد بود. همچنین، به یاد داشته باشید که ظهور رگ های زیر پوستی در سینه های مادر باردار هم یکی از علائم نزدیک شدن به زمان زایمان است.

 

فیلم هفته سیزدهم بارداری

 

 

کاربران گرامی در صورتیکه در پخش آنلاین ویدیوها مشکل داشتید لطفاً از یکی از مرورگرهای زیر استفاده نمایید

Mozila Firefox

 

تغذیه

کودک شما به سرعت در حال رشد است. در انتخاب مواد غذایی خود محتاط باشید. از ویتامین‌ها، مواد معدنی، مواد مغذی و کالر‌ی دار برای رشد کودکتان استفاده کنید. در نیمه دوم بارداری، شما تنها به 340 کالری اضافه در روز احتیاج دارید.

از مصرف پنیرهای نرم خودداری کنید. از خوردن پنیر فتا، بری و غیره اجتناب کنید، مگر این که برچسب شیر پاستوریزه روی آن زده شده باشد.

فکر می‌کنید چرا پزشکان آن‌ قدر اصرار دارند که کافئین زیاد نخورید؟! دلایل زیر را بخوانید تا متوجه این موضوع شوید:

مصرف چهار فنجان قهوه در روز می‌تواند باعث اختلال رشد و در نتیجه پایین بودن وزن نوزاد هنگام تولد شود.

کافئین از جفت رد می‌شود و به جنین می‌رسد. کافئین وارد شیر مادر می شود و در زمانی که نوزاد شما شیرخوار است او را بی‌قرار و بی‌خواب می‌کند.

موجب تشنگی و مصرف بیش از حد آب می‌شود. دفع این آب، دفع کلسیم را به همراه دارد در صورتی که جنین برای رشد و داشتن استخوان‌های قوی به کلسیم زیادی نیاز دارد.

 

(Visited 97 times, 1 visits today)