Search
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Search in excerpt
  Search in comments
  Filter by Custom Post Type

هفته چهاردهم بارداری-هفته چهارده-هفته 14-هفته14

 

وضعیت جنین

اندازه کودک شما از سر تا پا در حدود 8.9 سانتی متر و تقریبا به اندازه یک لیمو است. کودک شما حدود 60 گرم وزن دارد. بدن او سریع تر از سر او رشد می کند و سر او اکنون بر روی یک گردن خوش ترکیب تر قرار گرفته است. در آخر این هفته، دست های او درازتر شده اند و اندازه آنها با کل بدن او متناسب است. با این حال پاهای او باید کمی بزرگتر شوند تا با بقیه اندام های او متناسب شوند.

هم چنین به تدریج پوششی از موهای کرک مانند و بسیار نرم که لانوگو یا کرک جنینی نامیده شده و نازک، بی رنگ و فاقد مغز هستند، تمام بدن او را خواهد پوشاند. کبد او تولید صفرا را در این هفته آغاز می کند. این امر نشان می دهد، کبد فعالیت مناسبی دارد. طحال نیز همکاری خود را در تولید گلبول های قرمز خون آغاز می کند.هم چنین ادرار کودک داخل مایع آمنیوتیک می ریزد. این کار، یک فرآیند طبیعی است که تا زمان تولد او ادامه خواهد داشت.

شما هنوز هم قادر نخواهید بود حرکتهای کودک خود را احساس کنید، اما دست ها و پاهای او که اکنون حدود 1.25 سانتی متر طول دارند، فعالتر و انعطاف پذیرتر شده اند. از آن جایی که مغز او ارسال پالسهای عصبی را آغاز کرده است، گاهی اوقات ماهیچه های صورت او تغییراتی را نشان می دهند که به صورت نگاه با چشم های نیمه باز، اخم کردن و شکلک درآوردن، دیده می شود. اکنون کودک شما می تواند چنگ بیندازد و هم چنین می تواند انگشت شست خود را بمکد!

وضعیت مادر

می توانید مشت خود را محکم گره کرده و اندازه فرزندتان را که حالا در هفته چهاردهم بارداری قرار گرفته است، تصور کنید. او اینک در داخل رحم شما، به وسیله شناور شدن در کیسه آب که متناسب با اندازه اوست، به طور کامل از عفونت ها و ضربه محافظت می شود. تقریبا اندازه طول بدن جنین از بالای سر تا پایین بدنش در هفته چهاردهم بارداری برابر با 5/8 تا 9 سانتی متر بوده و وزن او تقریبا حدود 5/1 اونس و یا 40-45 گرم می باشد. جای تعجب نیست که شما به عنوان یک مادر باردار در این دوره، علائم عجیب و غریبی را تجربه می کنید و از چنگال گرسنگی رهایی نداشته باشید. چون فرزندتان با سرعت بیشتری در حال رشد است، به همین دلیل نیاز بدن او به دریافت مواد غذایی افزایش خواهد یافت.

با ورود مادر حامله به هفته چهاردهم بارداری، رحم او تمام محدوده ی لگن را کاملا پر خواهد کرد. همچنین، در حال حاضر شکم مادر باردار گسترش یافته و شروع به بزرگ شدن می کند. به همین خاطر، یک دست انداز کوچک در شکم او مشاهده خواهد شد که می تواند به راحتی، وجود یک نوزاد در حال رشد را در رحم مادر اثبات کند.

فعالیت های این هفته

لازم است بدانید در حال حاضر با فروکش کردن حالت تهوع و استفراغ، درد گرسنگی بیشتر از همه چیز شما مادر باردار را عذاب خواهد داد. این شرایط شما را به چرخش بیشتر در دور و اطراف مواد غذایی مجبور خواهد نمود.

در زمان بارداری اهمیت بیشتری به بهداشت دهان و دندان‌های خود بدهید. در این زمان لثه ها کمی متورم می‌شوند و امکان عفونت کردن دندان‌ها زیاد است. پس از هر وعده غذایی دندان‌ها و زبان خود را مسواک بزنید.

 

فیلم هفته چهاردهم بارداری

 

 

کاربران گرامی در صورتیکه در پخش آنلاین ویدیوها مشکل داشتید لطفاً از یکی از مرورگرهای زیر استفاده نمایید
Mozila Firefox

 

تغذیه

مصرف پرتقال را در فراموش نکنید، زیرا این ماده سرشار از ویتامین سی است که سیستم ایمنی بدن را می‌سازد و خواص اکسیداتیو آن به بهبود سریع‌تر سلول‌هایی که آسیب دیده‌اند، کمک می‌کند.

زمانی که بیرون از خانه هستید، اسنک‌هایی مقوی به همراه خود داشته باشید تا هنگام گرسنگی میل نمایید.

در این مدت باید شیر کم چرب، زیاد مصرف کنید تا ذخیره کلسیم مورد نیاز کودک برای رشد و پرورش استخوان‌هایش کافی باشد.

 

(Visited 94 times, 1 visits today)