Search
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Search in excerpt
  Search in comments
  Filter by Custom Post Type

هفته چهارم بارداری-هفته 4-هفته چهار-هفته4

وضعیت جنین

این هفته آغاز دوره رویاني در جنین است. از حالا تا ده هفته دیگر تقریبا تمام دستگاههاي بدن جنین شما تكامل یافته و شروع به فعالیت مي كند. بنابراین در این مدت نسبت به عوامل زیان آور بسیار آسیب پذیر است. در حال حاضر جنین شما از دو لایه خارجي )اپي بالست( و داخلي )هایپوبالست( تشكیل شده كه بعدها اعضا و دستگاههاي بدن جنین را مي سازند. جفت ابتدایي نیز از دو لایه تشكیل شده كه در حال حفر كردن تونلهاي بسیار ظریف و ایجاد فضاهایي در دیواره رحم شما هستند تا در آینده اكسیژن و كلیه مواد غذایي لازم را براي جنین تامین كرده و مواد زائد را دفع كنند، تقریبا در اواخر این هفته این سیستم شروع به كار خواهد كرد. همچنین گبولهاي قرمز نیز در حال ساخته شدن هستند تا بتوانند اكسیژن را به تمام بدن كوچك جنین برسانند. در ضمن كیسه آب كه حاوي مایع آمنیوتیك است جنین را در بر گرفته و وي را از آسیبهاي احتمالي در دوران بارداري محافظت خواهد كرد.

وضعیت مادر

در این هفته دیگر با استفاده از یك تست حاملگي خانگي مي توانید مطئمئن شوید كه آیا باردار هستید یا خیر؟. اگر تست شما مثبت باشد خیلي خوب است كه با پزشك خود تماس بگیرید یا اگر تاكنون انتخابي نداشتید فردي را برگزینید و یك قرار مالقات براي اولین جلسه مراقبتهاي بارداري با وي بگذارید. ممكن است به دالیل مختلف یا طبق نظر پزشك اولین قرار شما تا چند هفته دیگر به تعویق بیافتد. نگران نشوید و در این مدت تا حد امكان دارویي مصرف نكنید. اگر تاكنون مصرف ویتامینهاي مخصوص دوران بارداري را شروع نكرده اید حتما اسید فولیك را روزانه میل كنید چرا كه چند هفته آینده دوران بحراني تكامل جنین شما خواهد بود.

 

جفت ابتدایي اكنون مي تواند آنچه را كه در خون شما وجود دارد به بدن جنین برساند و از این نظر داروها، خوراكیها و هر آنچه را كه با آن در تماس هستید، با اهمیت مي سازد. اگر تست بارداري شما منفي شد، مي توانید در چند روز آینده یك بار دیگر آزمایش را تكرار كنید. در بعضي از خانمهاي باردار هنوز مقدار كافي هورمون بارداري ساخته نشده تا در آزمایش براحتي تشخیص داده شود. اگر هم در این چند روز قاعدگي در شما اتفاق افتاد مي توانید در ماه آینده دوباره براي بارداري اقدام كنید. اما اگر تاكنون یك سال یا بیشتر )و اگر باالي 53 سال سن دارید، 6 ماه( است كه براي باردار شدن تلاش مي كنید، بهتر است با پزشك خود مشورت كنید تا بررسي هاي لازم را جهت تشخیص احتمالي و علت ناباروري در شما و همسرتان انجام دهد. ممكن است نتایج این بررسي ها خوشایند نباشد ولي واقعیت این است كه اگر براي شما تشخیص ناباروري وجود داشته باشد آگاهي از آن و اقداماتي براي درمان سریعتر بهتر از تاخیر بیمورد خواهد بود.

فعالیت های این هفته

تهوع حاملگي یا ویار ممكن است زودتر از آنچه كه انتظار دارید به سراغ شما بیاید. مي توانید چند بیسكویت خشك یا كراكر به همراه داشته باشید، آب نباتهاي لیمویي یا آنتي اسیدهاي جویدني بعد از هر حمله استفراغ كمك كننده است. آدامسهاي طعم دار نعناع و زنجبیل خشك شده نیز به تغییر ذائقه شما كمك خواهد كرد. بهتر است تعدادي از مواد فوق را به همراه یك پاكت یا كیسه نایلون براي استفراغ و تعدادي دستمال خشك یا مرطوب براي پاك كردن دهان در كیف، ماشین، میز كار یا هر جاي دیگر داشته باشید.

فیلم هفته چهارم بارداری

 

 

کاربران گرامی در صورتیکه در پخش آنلاین ویدیوها مشکل داشتید لطفاً از یکی از مرورگرهای زیر استفاده نمایید

Mozila Firefox

 

 

 

 

تغذیه

میوه ها و سبزی ها را به صورت میان وعده و یا در کنار وعده اصلی مصرف کنید و به هیچ عنوان میوه ها و سبزی ها نباید جایگزین وعده اصلی گردند و هنگام مصرف آنها را کاملا ًشسته و ضدعفونی کنید.مادران باردار سعی کنند در سه ماهه اول بارداری از سبزیجات سبز تیره مانند اسفناج، کلم بروکلی، سبزی خوردن و سایر سبزیجات به جهت دارا بودن اسید فولیک استفاده کنند.مادران باردار باید در صورت امکان میوه را به صورت تازه مصرف کنند ولی در صورت تمایل به مصرف آب میوه باید آن را به صورت طبیعی و با حفظ نکات بهداشتی در منزل تهیه کنند و از مصرف آب میوه های صنعتی (ساندیس و …) که حاوی نگهدارنده و در نتیجه مضر بوده خودداری کنند.

(Visited 130 times, 1 visits today)