Search
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Search in excerpt
  Search in comments
  Filter by Custom Post Type

هفته هشتم بارداری-هفته هشت-هفته 8-هفته8

وضعیت جنین

اكنون اندازه كودك شما حدود 6.3 سانتي متر (در حدود اندازه یك لوبیا قرمز) است. او مرتبا حركت مي كند و تغییر مكان مي دهد، هر چند شما تا چند هفته دیگر هم نمي توانید حركتهاي او را در داخل رحم خود حس كنید. دنبالچه جنیني او در حال ناپدید شدن است و پلكهاي او تقریبا به طور كامل چشمهایش را مي پوشانند. هرچند هنوز هم پرده نازكي بین انگشتهاي پا و دست او وجود دارد، اما این انگشتها در حال بزرگ شدن هستند. بازوهاي او بزرگتر شده اند و دستهاي او از مچ خم شده و به طرف قلبش قرار گرفته اند. مفصل زانوهاي او شكل گرفته اند و احتماال پاهاي او به اندازه اي بزرگ شده اند كه بتوانند در جلوي بدن او به یكدیگر برخورد كنند. با صاف شدن بدن، سر او صافتر و عمودي تر مي ایستد. مجاري تنفسي از حلق تا بخشهاي ریه در حال رشد او كشیده شده اند. هر كدام از سلولهاي عصبي مغز او هم شاخه هایي ایجاد مي كنند تا با یكدیگر ارتباط برقرار كرده و اعصاب ابتدایي را ایجاد كنند. هرچند ممكن است شما دائما درباره جنسیت كودك خود فكر كنید، اما اندامهاي تناسلي او آنقدر رشد نكرده اند كه جنسیت او را نشان دهند.

 

 

وضعیت مادر

وزن شما چندان افزایش پیدا نكرده است، اما مسلما برخي اندامهاي شما(مثل سینه ها) در حال رشد هستند. شما به زودي به سوتین هاي بزرگتري نیاز خواهید داشت. همچنین ممكن است اندازه دور كمر شما نیز افزایش یابد، كه در این صورت مجبور خواهید شد شلوار جین دوست داشتني خود را كنار بگذارید. تغییر دیگري كه چندان واضح نیست، افزایش حجم خون شماست؛ در اواخر دوران حاملگي، حجم خون شما 02 تا 32 درصد بیشتر از حالت عادي خواهد بود تا نیازهاي كودكتان را برآورده كند. با افزایش حجم خون، نیاز بدن شما به آهن نیز افزایش پیدا مي كند. ویتامینهاي روزانه را به طور مرتب مصرف كنید تا مطمئن شوید كه آهن اضافي مورد نیاز را مصرف كرده و دچار كم خوني نخواهید شد. تغییرات هورموني ممكن است موجب شوند كه شما احساس خستگي یا تنبلي كنید. همچنین، نداشتن خواب خوب در شب هم یك مشكل معمول در این مرحله مي باشد، مخصوصا اگر در شب احساس ناراحتي كنید یا مجبور باشید مرتبا به توالت بروید. تهوع و استفراغ متناوب نیز انرژي شما را كاهش مي دهد. سعي كنید بین 9 تا 32 ساعت در شب بخوابید یا اینكه در طول روز كمي استراحت كنید.

 

 

فعالیت های این هفته

حاملگي موجب مي شود اندام شما به سرعت تغییر كند، و در طي هفته هاي آتي، سینه و شكم شما بزرگتر خواهند شد. در گذشته، هنگام غذا خوردن، خرده هاي غذا روي دستمال غذا روي دامن شما مي ریخت، اما از این به بعد، خرده هاي غذا از سینه شما پایین تر نخواهند رفت! همچنین با بزرگتر شدن كودك، خم شدن روي بشقاب براي شما سخت تر خواهد شد. پس مایع لكه بر بخرید تا براي اتفاقات آتي آماده باشید!

فیلم هفته هشتم بارداری

 

 

کاربران گرامی در صورتیکه در پخش آنلاین ویدیوها مشکل داشتید لطفاً از یکی از مرورگرهای زیر استفاده نمایید

Mozila Firefox

 

تغذیه

 

از آنجایی که الکل، کافئین و تنباکو بر جنین تاثیر می گذارد سعی کنید تا جایی که امکان دارید مصرف نکنید. با وجودی که شما جنین را در رحم ندارید، اما با مصرف این مواد همسر خود را در خطر قرار می دهید. بعلاوه او را وسوسه می کنید سیگار بکشد.

اگر همسر شما تلاش می کند قهوه و الکل را ترک کند سعی کنید به او کمک کنید. این کار نه تنها برای فرزند خوب است بلکه باعث می شود از سلامتی خود نیز مراقبت کنید.

 

(Visited 182 times, 1 visits today)