Search
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Search in excerpt
  Search in comments
  Filter by Custom Post Type

هفته هیجدهم بارداری-هفته هیجده-هفته 18-هفته18

 

وضعیت جنین

یک سیب زمینی بزرگ را در نظر بگیرید. این سیب زمینی بزرگ را بگذارید رو به روی خودتان. تعجب نکنید قرار نیست که غذا درست کنیم فقط می خواهیم به شما بگوییم نوزاد شما الان همین اندازه است. باور کنید اگر این کار را بکنید دیگر دلتان نمی آید این سیب زمینی را بخورید تا شب هم می خواهید قربان صدقه اش بروید. بگذارید بررسی کنیم این هفته چه گریمی برای او انتخاب شده. پوستش هنوز آنقدر ضخیم نشده که نتوان رگ های بدنش را دید. گوش هایش بالاخره منزل اصلی خودشان را پیدا کرده اند و درجای خود مستقر شده اند و حالا رویه کار در حال شکل گیری است منظورمان همان پیچ و خم های گوش است که از این هفته آغاز می شود. او در هفته ها صدای جاری شدن خون در رگ ها، تالاپ تلوپ قلب و غرغرهای شکم شما را می شنود. قلبش آن قدر خوب کار می کند که می توان ضربانش را از طریق گوشی های پزشکی شنید. خوب به نظر می رسد که دیگر مثل هفته های گذشته زشت نیست موهایش درآمده و ابروهایش هم روی صورتش قرار گرفته است. چربی قهوه ای رنگی که «میلین» نام دارد پوست گردن، 3 / 1 page قفسه سینه و کشاله ران را محاصره می کند و این محاصره تا یک سال پس از تولد نیز ادامه می یابد. این چربی از بدن جنین دربرابر عفونت ها محافظت می کند که از سلول های مرده، سلول های لانگو و چربی غددهاست. اندام داخلی دستگاه دختر شما از رحم و لوله های فالوپ د حال تشکیل شدن است. بیضه های پسران هم در پایین شکم در حال رشد است.

قد: 20 سانتی متر

وزن: 282 گرم

وزن کودک شما حدود 155 گرم و اندازه او حدود 7.12 سانتی متر است؛ تقریبا به اندازه یک پیاز بزرگ. او می تواند مفصلهای خود را تکان دهد و اسکلت او که تاکنون به صورت غضروف نرم بود آرام آرام به استخوان تبدیل می شود. حس شنوایی او در حال رشد است. بند ناف او که شاهراه حیات وی برای اتصال به جفت است هر روز محکمتر و ضخیم تر می شود.

 

وضعیت مادر

اضافه وزن شما در این هفته به 4 تا 6 کیلوگرم می رسد. اگر از این مقدار بیشتر وزن اضافه کرده اید بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. دراین زمان رحم شما به خوبی در زیر ناف احساس می شود همزمان که رحم شما رشد می کند نقطه تعادل در بدن شما تغییر می کند و این باعث کم تعادلی بدن شما می شود. ممکن است هورمونی به نام «ریلکسن» در بدن شما ترشح کند که بدن شما را سست و شل می کند و حالت ایستادن در شما به همین دلیل با مشکل روبه رو می شود و احساس درد در ناحیه کمر می کنید. در سه ماه دومبارداری فشار خون شما کاهش می یابد. دراین زمان سعی کنید هرگز به سرعت از جای خود بلند نشوید. چرا که ممکن است سرگیجه به همراه داشته باشد. هنگام دراز کشیدن هم چون رحم به آئورت و رگ های اصلی دیگر فشار می آورد، احتمال بروز سرگیجه وجود دارد. البته کم خونی هم ممکن است حالت سرگیجه به شما بدهد. حاملگی غلظت قند خون را تغییر می دهد و بالا رفتن و پایین رفتن میزان قند خون می تواند احساس گیجی و ضعف را در پی داشته باشد.

 

فعالیت های این هفته

بی خوابی یکی از عوارض دوران بارداری است که نباید نسبت به آن احساس نگرانی داشته باشید. گاه تحریکات، نگرانی و حرکت نوزاد و انقباضات رحمی می تواند موجب ایجاد این وضعیت شود. برای رفع این حالت نه از قرص های خواب آور استفاده کنید نه از داروهای گیاهی. به جای آن از دوش آب گرم، نوشیدن شیرگرم در هنگام خواب، خواندن کتاب و روش های شل و سبک سازی بدن استفاده کنید. مصرف کافئین را کاهش دهید. مایعات را بیشتر در طول روز و کمتر در شب بنوشید. در وضعیت خواب خود نیز تغییر ایجاد کنید. به پهلو دراز کشیده و بالشی زیرشکم و بالش دیگری را بین زانونتان قرار دهید

فیلم هفته هیجدهم بارداری

 

 

کاربران گرامی در صورتیکه در پخش آنلاین ویدیوها مشکل داشتید لطفاً از یکی از مرورگرهای زیر استفاده نمایید

Mozila Firefox

تغذیه

تعداد وعده مصرف میوه ها و سبزی را در روز افزایش دهید.

منابع پروتئینی خود را افزایش دهید.

از غذا های تازه به جای غذا های بیرون،  فست فود، و یخ زده استفاده کنید.

مقدار دریافت کالری روزانه خود را محاسبه کنید.

منابع غذایی کلسیم را فراموش نکنید که در رشد استخوان جنین شما رکن اصلی را ایفا می کند. منابع اصلی کلسیم عبارتند از:

شیر

پنیر

ماست

کاستارد

بستنی

ماهی

بادام

سبزیجات برگ سبز

سعی کنید از افراط در خوردن غذاهای چرب و شیرینی جات جلوگیری کنید. اگر چه مقادیر بسیار کم ید برای بدن لازم است اما همین مقدار کم جهت سلامت مادر و کودک ضروری است. ید کافی را می توان از طریق مصرف غذاهای دریایی دوبار در هفته یا با مصرف نمک یددار به بدن رساند. در بعضی از نواحی که آب و خاک ید خود را از دست داده اند و بنابراین موادی که در این نواحی به عمل می آیند حاوی مقادیر کافی ید نیستند، پزشک مقادیر کم ید را به خانم باردار تجویز می کند که مصرف آن باید تحت نظر پزشک صورت گیرد چون ید اضافی می تواند باعث گواتر یا بزرگ شدن غده تیروئید جنین شود.

 

(Visited 642 times, 1 visits today)