Search
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Search in excerpt
  Search in comments
  Filter by Custom Post Type

هفته بیست و سوم بارداری-هفته 23-هفته بیست و سه-هفته23

وضعیت جنین

کودک شما الآن میتواند انگشت های خود را حتی یکی یکی تکان دهد. رگهاي خوني در ريه او در حال رشد هستند تا او را براي تنفس آماده كنند. او عمل بلعيدن را انجام مي دهد اما در اغلب كودكان اولين خروج مدفوع پس از تولد صورت مي گيرد. استخوان گوش میانی در حال سخت تر شدن می باشد. صداهاي بلند در داخل رحم شنيده مي شوند اما كودك شما را آزرده نمي كنند و حتي موجب آشنايي او با اين صداها نيز مي شوند به نحوي كه او پس از زايمان از اين صداها نخواهد ترسيد. در عين حال مراقب صداهاي خيلي بلند كه حتي گوش شما را آزار مي دهد باشيد. صداهای بلند ممکن است حتی سبب جهش او شود، البته در این مرحله هنوز ترس را نمی داند و این جهش تنها رفلکس طبیعی است.

تمامی استخوان های بدن او در حال سخت شدن هستند. منطقه مربوط به حرکت موجود در مغز او به سرعت در حال تکمیل شدن است و کودک شما به راحتی میتواند تکان بخورد. اکنون نوزاد شما به اندازه ای تکمیل شده است که اگر تولد زودرس داشته باشد، با مراقبت های بهداشتی می تواند به زندگی ادامه دهد. ولی برای تکامل بیشتر و سلامتی بیشتر میبایستی دوران خود را در رحم سپری کند.

وضعیت مادر

با ورود به هفته بیست و سوم بارداری، زمان هایی وجود خواهد داشت که شما مادر باردار احساس کنید شاید فرزندتان سقط شود و این فکر اعصاب شما را به هم خواهد ریخت. اما زیاد جای تعجب نیست، چون بروز این حالات عاطفی هم در مادران باردار کاملا طبیعی است. از آنجا که با پیشرفت دوران بارداری و رشد جنین در رحم مادر، احساس خاصی در او به وجود آمده است، اینک مادر، فرزندش را بخشی از وجود خود دانسته و همیشه نگران او خواهد بود. شما مادر باردار باید برای مقابله با این مشکلات ذهنی، عاطفی و هورمونی، تغییرات فیزیکی زیادی را در دوران بارداری خود به وجود آورید. البته می دانیم که ایجاد تغییرات ناگهانی با توجه به وجود جنین کار آسانی نیست.برای مقابله با این درگیری های ذهنی، مادر باردار باید خود را برای مقابله با یک مسئولیت بزرگ در نگه داشتن نوزاد آماده کرده و احساس امنیت کند. در نهایت می توان ادعا کرد که احساس عصبی بودن در مادران باردار، کاملا طبیعی است، فقط باید در هنگام بروز این حالت، تنفس عمیق کشیده و استراحت کنند. مادران باردار همیشه باید به خاطر داشته باشند که تمام این حالات گذرا هستند.

 

 

تغییر خاصی که مادر حامله در هفته بیست و سوم بارداری خود می تواند احساس کند، تغییر در شکل و اندازه بدنش است. به نظر می رسد رشد روزانه جنین، بر خلاف روز های اولیه دوران بارداری بیشتر شده و شکم مادر حامله، روز به روز بزرگتر می شود، تغییری که شما در هفته های قبل نمی توانستید آن را به طور کامل احساس کنید.

فعالیت های این هفته

به عنوان یک مادر به یاد داشته باشید که چون دوران بارداری زمانی است که هر زن می تواند تجارب متفاوتی را به دست آورد، بنابراین تغییرات به وجود آمده در بدن آن ها نیز می تواند بسیار متفاوت از یکدیگر باشد. لازم است بدانید که شما به عنوان یک مادر باردار لازم نیست با آنچه که از دیگران می شنوید، تحولاتی را در شیوه زندگی و یا رژیم غذایی روزانه خودتان در این دوران حساس به وجود آورید. شما باید تنها به چیزهایی توجه کنید که پزشک معالجتان انجام آن ها را توصیه می کند.

فیلم هفته بیست و سوم بارداری

 

 

کاربران گرامی در صورتیکه در پخش آنلاین ویدیوها مشکل داشتید لطفاً از یکی از مرورگرهای زیر استفاده نمایید

Mozila Firefox

 

تغذیه

کنترل وسوسه خوردن غذاهای بی فایده در مواقعی که هوس خوردن غذاهایی مثل چیپس، کیک، غذاهای حاضری و شکلات را دارید، سخت است. سعی کنید غذاهای ناسالم را کلا از رژیم غذایی خود کنار بگذارید اما اگر بعد از 2 یا 3 روز خسته شدید از غذاهای جایگزین استفاده نمایید که هوس شما را بدون افزودن کالری بیش از حد برطرف می سازد.قبل از پخت هرنوع گوشت، چربی های آشکار آن را جدا کنید. روغن و چربی که در سطح سوپ و آبگوشت ها قرار می گیرد را جدا کنید. به جای سرخ کردن غذاها آنها را کباب کنید یا آب پز و بخارپز کنید. برای تفت دادن غذاها از روغن زیتون استفاده کنید و از ماهی تابه های نچسب و یا ماهی تابه هایی استفاده کنید که به مقدار کمی روغن نیاز دارند. برای افزایش کلسیم شیر، پودر سرشیر خشک شده به آن بیفزایید و بیشت از فراورده های لبنی کم چرب یا معمولی استفاده کنید.

(Visited 1141 times, 1 visits today)