Search
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Search in excerpt
  Search in comments
  Filter by Custom Post Type

هفته سوم بارداری-هفته سه-هفته 3-هفته3

وضعیت جنین

در این هفته اتفاقات زیادي در رحم شما در حال رخ دادن است. كوچولوي شما فعلا فقط یك توده متشكل از صدها سلول است كه بطور دیوانه واري در حال تكثیر مي باشند. این توده سلولي به اندازه 3.2 میلیمتر شبیه سر سوزن است و اگر درون شما قرار نداشت، مي شد با چشم غیر مسلح هم آن را دید و اصلا به یك جنین یا كودك شباهت ندارد.

توده سلولي شما در این زمان بالستوسیت نام دارد و در حال جایگزیني در دیواره رحم نیز هست، جایي كه بعدها جفت به آن مي چسبد و محل اتصال جفت و رحم و تبادلات جنین و مادر خواهد بود. قسمتي از توده سلولي بالستوسیت هم تبدیل به جفت خواهد شد و شروع به ترشح هورمون بارداري یا hCG مي كند.

ماده اي كه به تخمدانهاي شما فرمان مي دهد تا تخمك جدیدي آزاد نكنند و همچنین موجب تحریك افزایش ترشح هورمونهاي استروژن و پروژسترون مي شود تا از ریزش و خونریزي جداره رحم جلوگیري كند. این هورمون همان ماده اي است كه تست بارداري شما را نیز مثبت مي كند.

در پایان این هفته شما مي توانید با استفاده از یكي از انواع تستهاي حاملگي خانگي این موضوع را چك كنید. اگر جواب آزمایش شما منفي شد مي توانید 4 تا 5 روز بعد یك بار دیگر آزمایش را تكرار كنید. بعلاوه مایع آمنیوتیك نیز شروع به جمع شدن در اطراف توده سلولي مي كند و حفره پر از مایعي را بوجود مي آورد كه بعدها كیسه آب خواهد بود.

این مایع مانند بالشتكي در طول هفته ها و ماههاي آینده در اطراف جنین قرار گرفته و از وي محافظت مي كند. در این زمان بالستوسیت شما اكسیژن و مواد غذایي مورد نیاز خود را از طریق سیستم گردش خوني ابتدایي بدست مي آورد كه بصورت تونلهاي میكروسكوپي وي را به عروق خوني دیواره رحم شما مرتبط مي كند و از همین راه نیز مواد زاید را دفع مي كند، چرا كه ساختمان جفت هنوز توانایي انجام تبادالت را پیدا نكرده و تكمیل ساختمان آن تا پایان هفته آینده طول مي كشد.

وضعیت مادر

در یك لحظه، اتفاق خارق العاده اي درون شما رخ داده است. یك اسپرم دیواره خارجي تخمك را شكافته و به دورن آن راه یافته، آنرا بارور كرده است! چند روز بعد از لقاح، تخم بارور شده شروع به النه گزیني در جداره داخل رحم كرده و به رشد خود ادامه مي دهد. یك انسان در حال پدید آمدن است. شما احتماال هنوز نمي دانید یا اینكه مطمئن نیستید كه باردار شده اید.

 

 

این روند احتمالا از هفته پیش آغاز شده یعني حدود 6 روز بعد از باروري تخمك، اما واقعا نمي توان در مورد زمان دقیق آن خیلي هم مطمئن بود. فعالیت های این هفته یك تست حاملگي خانگي از داروخانه تهیه كنید. ممكن است بعضي از آنها چند عدد در یك جعبه داشته باشند و اگر بار اول مثبت نشد مي توانید در نوبت بعد هم از آن استفاده كنید. بیشتر این تستها در هفته اي كه موعد قاعدگي است )یعني دو هفته بعد از تخمك گذاري( بارداري را نشان مي دهند. براي گرفتن جواب بهتر از ادرار صبحگاهي استفاده كنید.

فیلم هفته سوم بارداری

 

 

 

کاربران گرامی در صورتیکه در پخش آنلاین ویدیوها  مشکل داشتید لطفاً از یکی از مرورگرهای زیر استفاده نمایید

Mozila Firefox

 

 

 

 

تغذیه

طبق نظر متخصصان تغذیه هر خانم باردار باید 1200 میلی‌گرم کلسیم به‌طور روزانه دریافت کند. اما تحقیقات جدید نشان می‌‌دهد به‌طور کلی 1000 میلی‌گرم کلسیم نیاز روزانه‌ی مادر را در طی دوران بارداری تامین می‌کند؛ زیرا کودک شما نمی‌تواند بیش از این مقدار جذب کند. بنابراین مادر باید 4 وعده لبنیات یا غذاهای حاوی کلسیم در طی روز دریافت کند.البته خانم های بارداری که سن آنها زیر 18 سال است، باید روزانه 1300 میلی گرم کلسیم دریافت کنند.

(Visited 195 times, 1 visits today)