Search
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Search in excerpt
  Search in comments
  Filter by Custom Post Type

هفته ششم بارداری-هفته شش-هفته 6-هفته6

وضعیت جنین

بدن كودك شما در حال شكل گیري است، و سلولهایي كه بعدا اندامها و سیستمهاي بدن او را تشكیل خواهند داد، به سرعت در حال تقسیم شدن هستند. اكنون، او به اندازه یك دانه كوچك عدس )با عرض تقریبي 0 تا 3 میلي متر( است. اگر شما مي توانستید درون رحم خود را ببینید، یك سر بزرگ و چند نقطه تیره رنگ را مي دیدید كه محل تشكیل چشمها و بیني او خواهند بود. دو حفره كوچك در دو طرف سر ، محل شكل گیري گوشها هستند، و دستها و پاهاي او به شكل برآمدگیهاي كوچكي قابل مشاهده مي باشند. دستها و پاها شبیه به باله ماهي هستند كه پرده ضخیمي بین انگشتهاي در حال رشد قرار گرفته است؛ اما انگشتان دست و پاي او به زودي از یكدیگر جدا خواهند شد. زیر سوراخي كه بعدا دهان او خواهد شد، چین هاي كوچكي قرار دارند كه نهایتا به گردن و آواره پایین تبدیل خواهند شد. در داخل بدن او، زیان و تارهاي صوتي در حال شكل گیري مي باشند.

 

 

قلب كودك شما كه مرحله تقسیم به حفره هاي چپ و راست را آغاز كرده است، حدود 322 تا 352 بار در دقیقه )تقریبا دوبرابر تعداد ضربان قلب شما در دقیقه( مي زند، و جریان خون در بدن او آغاز شده است. روده هاي او در حال رشد هستند و مجاري كوچك عبور هوا به تدریج در محلي كه بعدا به ریه او تبدیل خواهد شد، ظاهر مي شوند. تولید سلولهاي ماهیچه اي آغاز شده است و احتماال از اواسط این هفته، كودك شما تكان دادن اعضاي كوچك خود را آغاز خواهد كرد. متاسفانه باید تا چند هفته پس از پایان سه ماهه اول دوران حاملگي خود صبر كنید تا بتوانید از احساس كردن حركتهاي آرام كودك خود، لذت ببرید!

وضعیت مادر

اگر تا كنون هم این احساس را تجربه نكرده باشید، به زودي خود را در مسیر پرتلاطم احساسات دوران حاملگي خواهید یافت؛ ممكن است یك روز بداخلاق و روز دیگر شاد باشید! هرچند ممكن است این احساسات متضاد براي شما نگران كننده باشند )به خصوص اگر قبال به اینكه كامال بر احساسات خود تسلط دارید، افتخار مي كرده اید(، اما كامال طبیعي هستند و ممكن است در تمام مدت حاملگي شما ادامه پیدا كنند. این احساسات متضاد در اثر تغییر میزان هورمونها و معموال به خاطر میزان زیاد هورمونها، رخ مي دهند. جداي از بحث هورمونها، كل زندگي شما نیز در حال تغییر است، و چه كسي در این حالت دچار هیجانات روحي نمي شود؟! دیدن لكه خون پس از ادرار بر روي لباس زیر یا دستمال توالت و یا خونریزي در اوائل دوران حاملگي طبیعي است؛ اما گاهي از اوقات ممكن است عالمت اولیه سقط جنین نیز باشد. در صورت مشاهده لكه یا خونریزي، به سرعت با پزشك یا ماماي خود تماس بگیرید تا او مشخص كند كه آیا این موارد بیانگر یك مشكل احتمالي مي باشند یا خیر.

 

 

بهتر است برنامه منظم ورزشي خود را ادامه دهید، یا در صورتي كه چنین برنامه اي نداشتید آن را آغاز كنید. ورزش به شما كمك مي كند تا میزان كشیدگي طبیعي عضالت خود، قدرت آنها و میزان استقامت و تحمل آنها را به حد مناسبي برسانید. بعالوه، ورزش به شما كمك خواهد كرد تا با اضافه وزني كه تحمل مي كنید، كنار بیایید و براي مواجهه با مراحل سختتر حاملگي آماده شوید. همچنین در صورتي كه یك برنامه منظم ورزشي براي خود تنظیم كنید، پس از زایمان درخواهید یافت كه بازگشت به حالت طبیعي برایتان راحت تر خواهد بود. یك فعالیت ورزشي متعادل و بي خطر را كه دوست دارید، انتخاب كنید پیاده روي و شنا، انتخابهاي مناسبي براي خانمهاي باردار هستند.

فعالیت های این هفته

براي مصرف ویتامینهاي روزانه برنامه منظمي طراحي كنید: ویتامینها را در یك جعبه دارو كه محفظه هاي جداگانه اي براي هر یك از روزهاي هفته دارد، قرار دهید. هر روز شك كردید كه آیا ویتامینهاي آن روز را مصرف كرده اید یا نه، محفظه مربوط به آن روز را چك كنید. جعبه دارو را در كنار مسواك خود قرار دهید تا هر شب در هنگام مسواك زدن، مصرف ویتامین را به یاد بیاورید.

فیلم هفته ششم بارداری

 

 

کاربران گرامی در صورتیکه در پخش آنلاین ویدیوها مشکل داشتید لطفاً از یکی از مرورگرهای زیر استفاده نمایید
Mozila Firefox

 

 

تغذیه

استفراغ و حالت تهوع صبحگاهی، خطر سقط جنین در مراحل بعدی بارداری و سرطان سینه را برای مادر کاهش می‌دهد. تهوع صبحگاهی نشان دهنده این است که هورمون‌های مناسبی در بدن مادر در حال ساخت است. یکی از روش‌هایی که به کاهش این علائم کمک می‌کند، مصرف این مواد غذایی است:

خوردن میان وعده یا اسنک در طول روز-محدود کردن یا خودداری از مصرف غذاهای چرب، تند و سرخ شده- نوشیدن مایعات برای هیدراته ماندن، به خصوص اگر حالت تهوع دارید.

مصرف غذاهای سالم

اگر هنوز مصرف مکمل‌ها را آغاز نکرده‌اید، لازم نیست برای ملاقات با پزشک و تجویز نسخه منتظر بمانید. همین حالا خوردن مکمل‌های فولیک اسید را با 600 میکروگرم

(Visited 224 times, 1 visits today)