Search
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Search in excerpt
  Search in comments
  Filter by Custom Post Type

هفته هفتم بارداری-هفته هفت-هفته 7-هفته7

وضعیت جنین

كودك شما هنوز یك دم كوچك دارد(كه در واقع استخوان دنبالچه است) و در هفته هاي بعدي از بین خواهد رفت. اما این دم، تنها قسمتي است كه با رشد كودك شما، كوچكتر مي شود. اكنون كودك شما تقریبا 4.3 سانتي متر(به اندازه یك تمشك) است، و مفصل آرنج و همچنین انگشتان دست و پا كه اكنون دیگر قابل تشخیص هستند، (هرچند هنوز هم پرده نازكي بین آنها وجود دارد) دارد. در سر او كه خیلي بزرگتر از بدن او است، هر دو نیمكره مغز در حال رشد هستند. دندانها و فضاي داخلي دهان او در حال شكل گیري است و گوشهاي او نیز به رشد خود ادامه مي دهند. پلكهاي كودك، چشمهایش را(كه اكنون كمي رنگي هستند) مي پوشانند، و نوك بیني او(كه شما یك روز نیشگونش خواهید گرفت) آرام آرام خود را نشان مي دهد! ضخامت پوست او به نازكي یك برگه كاغذ است و رگهاي او را به وضوح مي توان دید. كودك كوچك شما، آپاندیس و لوزالمعده هم دارد، كه نهایتا با تولید هورمون انسولین به هضم غذا كمك خواهد كرد.

 

 

كبد كودك شما مشغول تولید گلبولهاي قرمز خون است، و یك حلقه از روده هاي در حال رشد كودك شما در جهت بند ناف او شكل مي گیرد؛ بند ناف او، اكنون رگهاي خوني واضحي دارد كه عمل تبادل اكسیژن و مواد غذایي با بدن كودك را بر عهده دارد. شما هنوز هم نمي توانید حركت كردن كودك را حس كنید، اما او مثل یك لوبیاي كوچك در حال جست و خیز است و در داخل خانه آبي خود، حركت مي كند.

وضعیت مادر

شما در سه ماهه اول حاملگي قرار دارید كه بسیاري از زنان در این مرحله، مشكالت معمول حاملگي را تحمل مي كنند. بواسطه حالت تهوع صبحگاهي)كه ممكن است ظهر و شب هم رخ بدهد)، ممكن است نگه داشتن غذا در معده غیر ممكن باشد! این حالتهاي تهوع تا حدودي به علت وجود هورمونهاي دوران حاملگي در بدن شما ایجاد مي شوند. یك بسته بیسكویت را در كنار تخت خواب خود بگذارید و قبل از بیرون آمدن از بستر، چند تا از آنها را بخورید تا از بروز حالت تهوع جلوگیري كنید. البته همه خانمهاي حامله دچار تهوع صبحگاهي نمي شوند؛ لذا در صورتي كه شما به این مشكل دچار نشده اید، نگران نباشید؛ شما از معدود خانمهاي خوش شانس هستید! همچنین ممكن است در مقایسه با حالت معمولي بسیار بیشتر به توالت نیاز داشته باشید. حجم خون شما در دوران حاملگي به شدت افزایش مي یابد، در نتیجه حجم بسیار زیادتري از مایعات از كلیه ها عبور مي كند كه نهایتا به جمع شدن ادرار بیشتر در مثانه منجر مي شود. در ادامه دوران حاملگي، بایستي تهوعها كمتر شوند، هر چند ممكن است نیاز شما به توالت كم نشود. فعالیت های این هفته یك عكس از شكم خود بگیرید! در این هفته، پیش از اینكه اثر حاملگي در شكم شما نمایان شود و شكمتان اصطالحا جلو بیاید، از یك نفر بخواهید كه از شكم شما عكس بگیرد.

 

 

فعالیت های این هفته

هر ماه، تا هنگام تولد نوزادتان، یك عكس از شكم خود بگیرید. دنبال كردن مراحل حاملگي كار جالبي خواهد بود، و شما بعدا این یادگاریها را دوست خواهید داشت! خیلي جالب خواهد بود اگر در همه عكسها، لباس یكسان بپوشید، در محل یكساني بایستید و فیگور یكساني بگیرید! عكسهاي نیمرخ براي این كار بهتر است؛ همچنین عكسهاي سیاه و سفید نیز ممكن است زیبا باشند.

فیلم هفته هفتم بارداری

 

 

کاربران گرامی در صورتیکه در پخش آنلاین ویدیوها مشکل داشتید لطفاً از یکی از مرورگرهای زیر استفاده نمایید
Mozila Firefox

 

 

 

تغذیه

مصرف آهن خود را از طریق مواد غذایی افزایش دهید و خوردن مولتی ویتامین‌های بارداری خود را پس از مشورت با پزشک، آغاز کنید. تغذیه بین هفته‌های 5 تا 8 بارداری، نقش مهمی را در رشد سیستم عصبی، گوارشی، تنفسی، گردش خون و سیستم تولید مثل ایفا می‌کند.

افزایش حجم خون در طول بارداری و نیازهای جنین در حال رشد، مادر را در معرض خطر ابتلا به فقر آهن و کم خونی قرار می‌دهد. آهن در مواد غذایی از قبیل: گوشت‌ گاو، خوک، مرغ، سبزیجات برگ سبز، لوبیا و نخود یافت می شود. مواد سرشار از ویتامین سی مانند گوجه فرنگی و پرتقال را به رژیم غذایی خود راه دهید تا در جذب آهن به شما کمک کند.

میزان آهنی که در طول بارداری به شما پیشنهاد می‌شود حدود 27 میلی گرم است.

 

(Visited 193 times, 1 visits today)