Search
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Search in excerpt
  Search in comments
  Filter by Custom Post Type

هفته نهم بارداری-هفته نه-هفته 9-هفته9

وضعیت جنین

اكنون اندازه كودك شما در حدود 3.4 سانتي متر(حدود اندازه یك دانه انگور)است و وزن او در حدود چند گرم است، اما از آنجا كه ساختار فیزیكي بدن او شكل گرفته است، آمادگي آن را دارد كه به سرعت وزن اضافه كند. او هر روز به یك انسان كامل شبیه تر مي شود. دنبالچه جنیني او كامال از بین رفته است و اجزاء بدن او (شامل اندامها، ماهیچه ها و اعصاب) آرام آرام شروع به كار خواهند كرد. پلكهاي او در حالت بسته قرار دارند و تا قبل از هفته بیست و هفتم باز نخواهند شد. او هم اكنون نرمه گوش دارد و در آخر این هفته، بخشهاي داخلي گوش او كامل خواهند شد. لب باالیي او نیز كامال شكل گرفته است و دهان، بیني و سوراخهاي بیني او نیز مشخص تر شده اند. نوك انگشتان او كمي بزرگتر شده اند. تمام مفاصل اصلي )شانه ها، آرنجها، مچ ها، زانوها و قوزك پاها( در حال فعالیت مي باشند، كه به كودك شما امكان مي دهند تا اعضایش را حركت دهد. قلب او اكنون به چهار حفره تقسیم شده است و دریچه ها در حال رشد مي باشند. اندامهاي تناسلي بیروني او تشكیل شده اند، اما چند هفته دیگر مي توان تشخیص داد كه كودك شما پسر است یا دختر.

وضعیت مادر

ممكن است شما هنوز هم حامله به نظر نرسید (البته اگر قبال حامله شده باشید، شكم شما زودتر جلو خواهد آمد) اما ممكن است از لحاظ روحي و عاطفي، شدیدا متالطم باشید. تغییرات سریع خلق و خو در این مرحله بسیار متداول است؛ اینكه به طور متناوب از احساس اینكه به زودي مادر مي شوید، سرخوش یا نگران شوید طبیعي است. این احساسات ممكن است در طي دوران حاملگي و همچنین بعد از به دنیا آمدن نوزاد شما، ادامه داشته باشند. سعي كنید كمي بي خیال باشید. تقریبا همه زوجهایي كه در آستانه تولد كودك خود قرار دارند، نگران این مطلب هستند كه این كودك ممكن است چه تغییراتي در زندگي آنها به وجود آورد، اما اكثر آنها بعدا مي گویند كه مادر و پدر شدن بهترین چیزي بوده است كه تا به حال تجربه كرده اند. شما ممكن است بیش از حد احساس نفخ یا باد معده كنید.

 

این امر بدان علت است كه مقادیر زیاد هورمون پروژسترون كه بدن شما در اوائل دوران حاملگي تولید مي كند، ماهیچه ها و عضالت بدن شما (از جمله مجاري معده و روده) را شل مي كند. این شل شدن عضالت، فرآیند هضم غذا را كند كرده و ممكن است موچب افزایش باد معده، تفخ، آروغ زدن، باد شكم و كال افزایش احساسات ناخوشایند در ناحیه شكم، خصوصا پس از مصرف مقدار زیادي خوراكي، بشود. اگر شما بیشتر از 53 سال سن دارید یا در خانواده شما سابقه بیماریهاي ژنتیك مانند فیبروز كیستیك كه یك بیماري نادر مادرزادي است وجود دارد، ممكن است بخواهید از مشاوره ژنتیك و یا آزمایش موسوم به CVS یا نمونه برداري از پرزهاي جفتي كه بین هفته دهم و دوازدهم انجام مي شود و برخي عیوب و ناهنجاریها را مشخص مي كند، استفاده كنید.

فعالیت های این هفته

یك برنامه روزانه را براي ارتباط با كودك خود آغاز كنید. مي توانید هر روز دوبار، و هر بار به مدت 3 تا 32 دقیقه، در یك گوشه بنشینید و به كودك خود فكر كنید. براي بسیاري از خانمهاي باردار، قبل از خواب و بعد از بیدار شدن زمان مناسبي براي این كار است. در این اوقات آرام باشید و دستهاي خود را بر روي شكم خود قرار دهید، بر تنفس خود تمركز كنید و سپس به كودك خود فكر كنید؛ به امیدها و رویاهایتان، به اهدافتان به عنوان یك مادر، و…. این كار مي تواند یك راه بسیار عالي براي آغاز پیوند بین شما و كودكتان باشد و به شما در جهت تبدیل شدن به یك مادر در آینده كمك مي كند، همچنین از نظر رواني بازگشت به زندگي طبیعي پس از وضع حمل را تسهیل خواهد كرد.

فیلم هفته نهم بارداری

 

 

کاربران گرامی در صورتیکه در پخش آنلاین ویدیوها  مشکل داشتید لطفاً از یکی از مرورگرهای زیر استفاده نمایید

Mozila Firefox

 

تغذیه

 برای کاهش برخی از علائم آزاردهنده این هفته همچون حالت تهوع و بیرون‌ روی، می‌توانید بیشتر از غذاهایی استفاده کنید که حاوی زنجبیل هستند و با مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه فیبر بیشتری به غذاهای خود اضافه کنید.

 برخی از ویار ها غیرطبیعی هستند و ممکن است به علت کمبود ویتامین و مواد معدنی بوجود آیند. اگر ویار مربوط به مواردی همچون نشاسته یا برخی مواد معدنی و به طور کلی موردی به جزء غذا یا خوراکی باشد بهتر است در این باره با پزشکتان مشورت کنید.

 در این هفته ممکن است با خودن کمی غذا به سرعت احساس سیری یا پری کنید. این مسئله کاملا طبیعی است. زیرا روند هضم و گوارش شما کمی کند شده است تا مواد غذایی مفید تری را به جنین برساند.

 

(Visited 183 times, 1 visits today)